Kızkardeşim – Mommo

Yayınlandı: 19/04/2009 / Kültür Sanat
Etiketler:, , , , ,

kizkardesim-mommo17 Nisan’da gösterime girdi.

Kızkardeşim Mommo:

Türü: Dram, çocuk.

Yazan ve yöneten: Atalay Taşdiken. 1964 Konya – Beyşehir doğumlu. İlk ve orta öğrenimini Beyşehir’de tamamlamış. Konya Selçuk Üniversitesi, Eğitim Fakültesi Fizik bölümü mezunu. Uzun yıllar reklam sektöründe çalışmış. “Kızkardeşim – Mommo” yönetmenin ilk filmi.


Filmin seneryosu yaşanmış bir hikâyeden alınmış. Atala
y Taşdiken’in çocukluğunda kısmen tanık olduğu, ve geri kalanını olayın kahramanlarından dinlediği bir hikâye. Çocuk olduğu için hikâyenin akışına müdahale edememiş o zamanlar. Büyüyünce, filmini çekerek dahil olmuş hikâyeye.

 

atalay-tasdikenFilimde hikâyesi anlatılan kişiler, hayattalar ve yönetmen onlarla ilişkisini sürdürüyormuş. Atalay Bey, gerçek olaya küçük müdahalelerde bulunmuş. Yaşanmış hikayede  insana acı veren, çok dramatik detayları çıkarmış. Hikâye, yalın bir şekilde aktarılmaya çalışılmış.

Görüntü Yönetmeni: Ali Özel. İlk görüntü yönetmenliği yaptığı filimmiş.

Müzik: Filmin müziklerini Erkan Oğur yapmış. “Dizi ve film müzikleri yapmam” prensibini bu film için bozmuş Erkan Oğur. Çocukları ile birlikte filmi izledikten sonra, filmin çocukları üzerinde bıraktığı etkiden etkinerek fikrini değiştirmiş.

Oyuncular: Elif Bülbül (8 yaşında) ve Mehmet Bülbül (11 Yaşında) iki kardeş. (Aslında kardeşler mi değiller mi tam çözemedim. Kardeş oldukları bilgisine de rasladım, kardeş olmadıkları bilgisine de.) Elif Bülbül 7 yaşındaki “Ayşe”, Mehmet Bülbül de 9 yaşındaki “Ali” olarak çıkıyor izleyenlerin karşısına.


Atalay Taşdiken, çocuk oyuncuların daha önce kamera karşısına geçmemiş çocuklar olmasını istemiş. Filmini çekmeye başlamadan beş ay önce, filmi çekeceği yörenin köylerini dolaşmış, ilköğretimdeki çocuklarla konuşmuş. Çocukların tek tek fotoğraflarını çekmiş. Çocuklar seçilirken çocuklarla prova yapılmamış. Elif Bülbül’le ilk konuştuğunda “işte bu” demiş. (: Elif’i kameranın karşısına çağırıp adını sorduğunda Elif utancından başını kaldıramamış, adını bile söyleyememiş doğru dürüst. Elif’in öğretmeni, sınıfta da pasif bir öğrenci olan Elif’in bu rolün üstesinden gelemeyeceğini fısıldamış Atalay Bey’in kulağına. “Hayır” demiş Atalay Bey, “Elif tam aradığım çocuk.”

Dede rolünde: Ankara Devlet Tiyatrolarından Mete Dönmezer. 62 yaşındaki usta oyuncu Hasan dede rolünde kimi zaman espirili çok zaman dokunaklı olan bir karekteri canlandırıyormuş. Çok eskilerden “Kaynanalar” dizisi ile hatırlanır. Filimde dede yarı felçli. Mehmet Dönmezer de iki yıl önce kısmî felç geçirmiş ve tedavisi sürüyormuş. Doktorundan izin alınarak bu filimde oynamış.

 

Baba rolünde: Mustafa Uzunyılmaz. Umursamaz ve korkak baba Kazım. “Herşey Çok Güzel Olacak” filmindeki “Nusret abi” karakterini de canlandırmıştı.

 

İstanbullu bakkal rolünde: Mehmet Usta. Şu an bir dizi filmde de oynuyor. ”The İmam” filmindeki deli.

Film, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkısıyla Konya’nın Hüyük İlçesi, Çavuş Köyü’nde çekilmiş. Oyuncuların çoğunluğunu da yöre halkı oluşuyormuş.

Filmin konusu: Öksüz kalan iki kardeşin hikâyesi. Babaları onları koruyamadığı için dedeleri Hasan’ın yanına sığınan dokuz yaşındaki Ali ile yedi yaşındaki Elif’in hikayesi. Dede yarı felçli olduğu için zaten kendi kendine hayatını pek götüremiyor. Çocukların mı dedelerini korudukları, dedelerine baktıkları; dedenin mi çocukları koruduğu, çocuklara baktığı karışmış, iç içe girmiş. İki kardeş, dedelerinin yanında, Almanya’daki teyzeleri Fatma’nın onları yanına alacağı günü beklerler. Ayşe, onları yanında istemeyen babasını özlese de, komşuları bu çocukları besleme olarak vermeye çalışsa da, yaşına göre olgun olan Ali, kız kardeşi için  hiç bir şeyden korkmayan, kardeşini koruyan bir ağabey, bir arkadaş, hem anne, hem de baba olmuş bir bilge çocukmuş.


İki kardeşin sevgisinin, birlik, beraberlik, fedakarlık, dayanışma ve kardeşliğin anlatıldığı bir film. Anadolu’ya özgü bir umut ve çoşku da varmış filimde. Ve süpriz bir finalle bitiyormuş.

 

Kurgu: Serhat Solmaz.

 

Sanat Yönetmeni: Fazilet Sezgin.

 

Yapım: Türkiye 2009 / 94 dakika / Renkli.

 

Dağıtıcı Firma: Tiglon Film.

 

İnternet adresi: http://mommofilmi.com/

“Filmin güzelliği, hikâyenin ait olduğu topraklardaki insan ilişkilerinde, komşu kadınların bakışlarında ve kendi aralarındaki konuşmalarda, kahve muhabbetlerinde.” deniyor film hakkında yapılan bir yorumda.

Mommo: Atalay Taşdikenin çocukluk korkusuymuş. Konya’da çocukluğunu geçirdiği yöredeki “öcü” anlamına gelen bir kelime. Ancak filme mommo gerilimi pek yansıtılmamış.

Film, ilk olarak Berlin Film Festivali’nde gösterilmiş. Filmin küçük oyuncuları da ilk kez kendilerini Berlin’de izlemiş. Çekimler esnasında çekilen bölümleri izlemeyi çok istemelerine rağmen, yönetmen buna müsade etmemiş. İzleyip etkilenmesinler, bakışları, duruşları değişmesin istemiş.

 

Film, daha sona Nürnberg’de hem “En İyi Film”dalında birinci olmuş hem de ”Seyirci Ödülü”nü almış.

Bu filmi izlemeyi çok isterdim. Filmi sinemada izlemeyi seviyorum. Nasip…  Artık orjinal CD’sini alırım. İllâ da orjinal olacak. :)

 

Film Hakkında Yazılanlar:

 

Milliyet Gazetesi – Can Dündar:

Elif’in Peri Masalı.

 

Milliyet Gazetesi:

Mommo Berlin Yolcusu.

 

Star Gazetesi – Alin Taşcıyan

Elif Bizi Ağlattı.

ayse-ve-ali

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s