Hoca Ressamlar Ressam Hocalar

Yayınlandı: 15/03/2010 / Duyurular, Kültür Sanat
Etiketler:, ,

Sanayi-i Nefise’den MSGSÜ’ye Akademi Resim Hocaları Sergisi. / Türk Resim Sanatının Kilometre Taşı: Akademi Resim Bölümü.

Tarih: 12 Mart – 24 Nisan 2010

Yer: Kibele Sanat Galerisi

Adres: İş Sanat Kültür Merkezi, İş Kuleleri, Levent 

Tel: (0212) 316 15 80

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü işbirliğiyle hazırlanan sergisi 12 Mart -24 Nisan 2010 tarihleri arasında açık kalacak. Sergide Türk resim sanatının doğduğu yer olarak kabul edilen Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Resim Bölümü hocalarının eserlerinden bir seçki sanatseverlerle buluşacak.

1883 yılında Sanayi-i Nefise-i Mekteb-i Âlisi adıyla kurulan ve 127 yıllık tarihi içerisinde Türkiye’de sanat alanındaki tek otorite olarak kabul edilen kurumun geçmişten bugüne 85 hocasının eserleri Türk Resim Sanatının Kilometre Taşı: Akademi Resim Bölümü Sergisi’nde izlenebilecek.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde öğretim üyesi olmanın yanı sıra dönemlerinin en ünlü sanatçıları olan ressamların eserlerini buluşturan sergide, Osman Hamdi Bey’den günümüze Türk resim sanatının en değerli sanatçılarının eserleri yer alacak. Osman Hamdi Bey’in yanı sıra, Halil Paşa, Ömer Adil, Mihri (Müşfik) Hanım, İbrahim Çallı, Namık İsmail, Avni Lifij, Cemal Tollu, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Adnan Çoker, Devrim Erbil, Özdemir Altan, Neşet Günal, Neşe Erdok’un eserleri izlenebilecek.

2010 yılına damgasını vuracak sanat etkinliklerinden biri olarak kabul edilen Türk resminin tarihine toplu bir bakış niteliğindeki “Türk Resim Sanatının Kilometre Taşı: Akademi Resim Bölümü” sergisi, Türk resim sanatına ilk defa resim eğitimi açısından bakma fırsatı sunacak.

Kibele Sanat Galerisi:

İş Sanat Kibele Galerisi 2000 yılında 19.yüzyılın en önemli deniz ressamlarından Ayvazovski’nin 100.ölüm yıldönümü nedeniyle düzenlenen bir sergiyle açılmıştır.

Galeride 2000 yılından bugüne Türkiye İş Bankası’nın resim koleksiyonu sergisinin yanı sıra Türk plastik sanatlar tarihinde yer almış usta sanatçıların (Ergin İnan, Avni Arbaş, Mahmut Cuda, Ferruh Başağa, Semiha Berksoy, Kuzgun Acar, Mehmet Aksoy, Şadi Çalık, Nedim Günsur, Ali Teoman Germaner, Aydın Ayan, Sadi Diren, Balkan Naci İslimyeli, Mehmet Güleryüz, Zekai Ormancı, Güngör Taner, Devrim Erbil, Ender Güzey, Ayfer Karamani, Adnan Turani, Süleyman Saim Tekcan, Mustafa Esirkuş, Şeref Bigalı, Güven Zeyrek,) retrospektiflerine yer verilmiştir.

Galeri aynı zamanda Burhan Doğançay’ın “Mavi Duvarlar”, Şakir Eczacıbaşı’ndan “Kapılar-Pencereler” fotoğraf sergisi, “Bilge Alkor, Zehra Aral kişisel sergilerinin yanı sıra ve “İş Bankası Tarihinin İlanıdır” gibi sergilere de ev sahipliği yapmıştır.

Kibele Sanat Galerisi Pazar, Pazartesi ve bayram günleri dışında her gün 10.00 – 19.00 saatleri arasında gezilebilmektedir

Not: Otopark ücretsizdir.

Metro: Levent-Plazalar çıkışı kullanılarak İş Sanat’a kolayca ulaşılabilir.

Ücretsiz Servis: Servisler belli bir kapasite dâhilinde hizmet vermektedir. Ücretsiz servis noktalarını ve servis saatlerini öğrenmek için şu bağlantıya bakılabilir: http://www.issanat.com.tr/tr/ulasim/

Bağlantılar:

http://www.issanat.com.tr/tr/etkinlik/sergi/20100312/mimar-sinan-resim-sergisi/

http://www.issanat.com.tr/tr/hakkinda/

Kroki – İş Sanat:

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s