Saavedra’yı tanır mısınız? – Cemil Meriç

Yayınlandı: 16/12/2011 / Alıntı
Etiketler:,

Saavedra canım, hani şu meşhur Saavedra! Hayır, hayır… Sinema artisti değil. Öyle olsa bilmez miydiniz? Boşuna üzmeyin kendinizi, yüzünüzün kızarmasına hiç de sebep yok. Saavedra ne boksör, ne futbolcu, ne katil. Basılı kâğıt bezirgânlarının Tibetli kâhin diye yutturdukları (Arsıulusal) şöhretlerden olsa ihtimal bilgisizliğinizi ayıplayanlar çıkardı. Amma bu Saavedra sadece şair. Edebiyat tarihçilerinin cafcaflı lâkırdılarına bakmayın siz. Bırakın onlar: “Saavedra sanat ve fikir dünyasının yıldızlarındandır” diye söylenip dursunlar… Hiç öyle muşmula suratlı yıldız mı olurmuş! Yıldız dediğin Holivudda olur. Holivudda! Hem bu “yıldız”ların biraz itibarı olsa onlar da – sayın Bakan yamaklarımız misali – kafamızı mesajlarla şişirmezler miydi? Sonra kuzum bu Saavedra’yı tanıyacaksınız da ne olacak? Boyunuz göğe mi erişecek sanki! Yoo! Arkasından yüzlerce, binlerce, onbinlerce Saavedra daha sökün edecek, rahatınız kaçacak; kırk yıllık dostlarınız sizinle selâmı sabahı kesecek; ne “ukâla herif” diye elinizden köşe bucak kaçacaklar. Artık ne poker masalarına uğrayacaksınız, ne bilet gişelerine. Maazallah günün birinde sizi Bolşevik saymaları bile kabil…

Bırakın efendim Saavedra’yı, işiniz mi yok Allah aşkına? Saadet cehalettedir. İşte zavallı Adem babamız önünüzde örnek. Şu nalet bilgi ağacının meyvasından ziftlenmeğe kalkmasaydı, şimdi hepimiz Cennette değil miydik?

İnanın bana.. Mitolojinin yalancı tanrılarından hiçbiri müminlerini mükâfatlandırmakta cehalet kadar cömert davranamamıştır.

Hangi peygamberin ümmeti, cehaletinki gibi milyarlarla ölçülebilir? Babıâli kodamanlarının gergedanlaşan enselerinde onun şahane tuğrasını okumuyor musunuz? Çokluk gazetelerimiz cehalet ordusunun şanlı şerefli birer başbuğu değil mi? Cehaletin sadakat madalyasına hak kazanmış az mı hocamız var? Ustadımız, efendimiz, velinimetimiz cehalet. İhtiyar dünya kurulduğu gündenberi onun sömürgesi. Eski çağların binbir mabedinde  binbir isimle tecelli eden o. Firavunlar onun kölesi, Nemrutlar onun emireri, tâcidarlar onun nöbetçileri. Münkirlerinin kellelerinden kaleler, iskeletlerinden şehirler kurulan korkunç tanrı. Sana dil uzatmak ne haddimize?

Aman, aman! Boynu altında kalsın Saavedra’nın… Bilgi, Pandora’nın kutusundan daha netametli! Dünyaya bütün fenalıklar onunla girdi. İnsanlığı kana boyayan ihtilâller onun piçi. Koca Pascal, bize boşuna mı “aptallaşın!” diyor? Sapıkların narına yanmayın sakın; saadet cehalettedir. Büyük bir profesör (hem de Avrupalı) milletlerarası ceza kongrelerinden birinde: “İnsan maymunun söysuzlaşmış, ahlâksızlaşmış bir torunudur.” diye barbar bağırdı; hakkı yok mu? Nedir bu öğrenmek hevesi efendim? Soysuzlaşmamızın, tabiî saffetimizi kaybetmemizin başka ne sebebi olabilir?

İncil, “Beati Pauperis spiritu” Cennet budalaların, bilgisizlerin.. demiyor mu? Oturun oturduğunuz yerde. Sezarlar devrinin Romalılarından ibret alın. Damarlarında dünyayı fetheden cihangirlerin kanı dolaşan o muhterem Romalıların efendilerinden iki dileği vardı: Ekmek ve sirk oyunları: Panem et circences.

Yâni bir lokma ekmek ile birkaç yudum… kan!

Ne olgun, ne çelebi, ne tok gözlü millet. İnsan orada nazır olmalı imiş! Bir de 1832’de ayaklanan Lyon’lu işcilerin yediği nâneye bakın, tutmuşlar bayraklarına: “Ya çalışarak yaşamak, ya döğüşerek ölmek istiyoruz; ya ekmek, ya kurşun.” diye başlarından büyük lâkırdılar döşenmişler. Döşenmişler de ne olmuş sanki? Kibrit suyu dökmüşler köklerine, oh olmuş. Muhakkak hepsi de Bolşevikti hızırların.

Evet hakkınız var.. Sirk oyunlarından mahrumuz. Amma futbola ne buyrulur? Sirk oyunlarından nesi eksik futbolün?.. Hem zavallı Romalıların sinemaları da yoktu ayol… Bir yeyip, bin şükredelim hâlimeze…

Saavedra mı? Uydurdum canım… Çoluk çocuğum var benim. Böyle şeyleri merak etmek haddime mi düşmüş, şaka olsun diye söyledim.

Yazan: Cemil MERİÇ

XX inci Asır, sy. II, s. 1, 1 Mart 1953

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s